• Światowy Dzień Życzliwości

          • 21 listopada po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Celem akcji jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra.

            Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem pt. ,,Życzliwość? Podaj dalej!" W szkole uruchomiona została poczta życzliwości, do której listy cała społeczność szkolna wrzucała przez cały tydzień. Pisanie życzeń i dobrych słów, a także czytanie ich sprawiło wszystkim wiele radości. Ponadto w oddziale przedszkolnym oraz w klasach 1-3 przeprowadzone zostały pogadanki i zabawy na temat bycia życzliwymi na co dzień. Uczniowie podczas przerw bardzo chętnie korzystali z możliwości zrobienia sobie wspólnych zdjęć w specjalnie przygotowanej ramce. W ubiorach uczniów i nauczycieli dominował kolor żółty. Miejmy nadzieję, że wiele ciepłych emocji związanych z tym dniem towarzyszyć nam będzie jeszcze przez długi czas.

            Dziękujemy za tak aktywny udział w akcji !

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 17 listopada, jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to już XIII edycja tego wydarzenia.

            Matematycy uczący w klasach IV-VIII wytypowali zespoły złożone z wybranych uczniów kl. Va, Vb, VI, VII i VIII.

            Podczas przerw sprawdzano umiejętności bezbłędnego wykonywania działań. Najlepsi otrzymywali plakietki z napisem „Ekspert Tabliczki Mnożenia”.

            Odpowiedzialni za zorganizowanie tego dnia byli nauczyciele matematyki, a działania koordynowała pani Bożena Rucikowska.

             

                       

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada będziemy obchodzić Dzień Życzliwości. Tego dnia przede wszystkim uśmiechajmy się do ludzi! Bądźmy także uprzejmi i dobrzy dla napotkanych osób. Zróbmy coś miłego, porozmawiajmy z osobami, z którymi zwykle rozmawiamy niewiele. Podzielmy się swoją pozytywną energią i pokażmy, że życzliwość rzeczywiście ma moc!

            Zachęcamy całą społeczność szkolną do udziału w akcji pt. ,,Życzliwość? Podaj dalej!”. Od 15 do 20 listopada w szkole będzie uruchomiona poczta, dzięki której będzie można przekazać miłe i sympatyczne pozdrowienia, a przez to podnieść kogoś na duchu lub podziękować mu za to, że jest. Karteczki z pozdrowieniami dotrą do adresatów w Dzień Życzliwości. Ponadto 21 listopada w naszych strojach będzie dominował kolor żółty. Zachęcamy do aktywnego udziału w akcji !

            p. Magdalena Pietrasik, p. Aleksandra Rek, p. Agnieszka Szostek

          • Obchody Święta Niepodległości

          • ”Bądź dumny, że jesteś synem polskiej ziemi. Bądź dumny ze swoich przodków, ciesz się, że jest znów wielka i niepodległa, a ty możesz korzystać z tej wolności”.

            Takie słowa przekazali nam uczniowie klasy 8, podczas pięknego występu z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękne i głębokie teksty, przeplatane piosenkami i uzupełnione tańcem z flagami, dostarczyły uczniom i nauczycielom wielu wzruszeń. Cieszmy się, że żyjemy w pięknym i szczęśliwym kraju. Ta myśl niech nam towarzyszy, ale nie zaślepia, bo niepodległość nie jest nam dana na zawsze.

          • Europejski Tydzień Kodowania Code Week 2023

          • „Code Week”, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to społeczna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów - w 2022 r. zajęliśmy czwarte miejsce”. 

            (źródło:  https://www.gov.pl/web/koduj/codeweek)

            Kodowanie poprawia pamięć,  inspiruje  do  kreatywnego myślenia, działania, uczy rozwiązywania problemów, motywuje do działania i tym samym zwiększa  szanse młodego pokolenia na rozwój.

            W tym roku ponownie dołączyliśmy do grona organizatorów i uczestników z całej Europy. Oto przegląd niektórych aktywności.

            Klasa I

            Na lekcji zajęć komputerowych uczniowie kodowali wyrazy, a następnie całe zdania z wykorzystaniem klawiszy pozyskanych ze zużytych klawiatur.

            Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klasy I kolorowali obrazek według podanego kodu, następnie próbowali sami wykonać rysunek od odkodowania dla kolegi. Ostatnim zadaniem było zakodowanie siebie nawzajem poprzez kartkę papieru. 

             

            Klasa II

            W ramach zajęć komputerowych uczniowie klasy II odkodowywali  zwierzątko leśne  -  zgodnie z kodem nanosili na planszy kolory, tak aby uzyskać rysunek sowy. Najsprytniejsi otrzymali do wykonania kolejne zadanie - odwzorowywali rysunki na kratowanej planszy.

            Klasa III

            Na zajęciach języka polskiego uczniowie  pracowali na tablicy interaktywnej. Za pomocą kodu z figur geometrycznych odgadywali hasła z gramatyki.

            Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy V korzystając z podanego kodu, powtarzali poznane słownictwo.

            Zajęcia w ramach informatyki

            Czwartoklasiści odczytywali "zaszyfrowane" słowa, zdania, powiedzenia z wykorzystaniem diagramów literowych. Zadaniem uczniów klasy Va i Vb było odszyfrowanie rysunków zwierząt zakodowanych graficznie. Kolejnym krokiem było stworzenie własnego kodu graficznego dla kolegi, koleżanki. Najbardziej aktywni zakodowali w ten sposób własne obrazki. Starsi uczniowie z klasy VI przygotowali zestaw do kodowania wyrazów dla uczniów z klasy I. Do tego celu wykorzystali klawisze z uszkodzonych klawiatur. Cześć czasu poświęcili również na kodowanie "drogi klocka" w grze interaktywnej. Najbardziej doświadczeni w kodowaniu uczniowie klasy VII i VIII rozwiązywali zagadki  i zadania związane z kodowaniem oraz algorytmami w Wirtualnym Pokoju Zagadek. Siódmoklasiści mieli również okazję zapoznać się z podstawowymi znakami alfabetu Braille’a, którym posługują się osoby niewidome. Ich zadaniem było „odszyfrowanie”, a następnie zakodowanie komunikatów, które odczytywali inni uczniowie.  Nasze działanie było świetną okazją na uwrażliwienie uczniów na  trudności i potrzeby osób niepełnosprawnych.

            Kodowanie było również świetnym sposobem na utrwalanie działań na liczbach. Uczniowie klasy  VI podczas zajęć matematyki rozwiązywali przykłady z zastosowaniem własności działań na ułamkach i liczbach naturalnych, których wynik i były kodem do odszyfrowania obrazka.

             

            Dziękuję nauczycielom za zaangażowanie oraz podjęte działania. Zapraszamy do aktywności już za rok …

          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 8 listopada 2023 r. nasza społeczność szkolna świętowała kolejną edycję Gminnego Konkursu Ortograficznego "Dyktando 2023" , które odbyło się pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Wodyniach.

             

            W konkursie zmierzyło się 18 zdolnych uczestników z różnych szkół gminy Wodynie. Oto wyniki:

            W kategorii klas 4-6 :

            miejsce I   - Aleksandra Pawlak - SP Wodynie

            miejsce II  - Filip Karpiński SP Ruda Wolińska

            miejsce III - Mikołaj Pietrzak SP Ruda Wolińska

            Wyróżnienia:

            Patrycja Żydak - SP Ruda Wolińska

            Gabriela Paszkowska-Majorowska - SP Wodynie

             

            W kategorii klas 7-8 :

            miejsce I   - Julia Obłoza- SP Wodynie

            miejsce II  - Aleksandra Majek - SP Seroczyn

            miejsce III - Małgorzata Gajowniczek SP Ruda Wolińska

            Wyróżnienie:

            Kinga Zielińska - SP Ruda Wolińska.

             

            Nasi laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz ZS w Wodyniach.

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!

          • Warsztaty ekologiczne

          • Dnia 7 listopada 2023 roku uczniowie klas 0-4 wzięli udział w programie edukacyjnym pt."Energia odnawialna". Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w zakresie energii ekologicznej i sposobów jej oszczędzania. W pierwszej części spotkania dzieci zastanawiały się, czym jest energia, jak powstaje i do czego ją wykorzystujemy. Następnie starały się podzielić poznane źródła energii na odnawialne oraz te, które z czasem ulegają wyczerpaniu. Ponadto, wykonały samodzielnie trzy eksperymenty: zasilały lampkę za pomocą energii wiatrowej i słonecznej, przemieniały energię słoneczną w ruch wiatraka z załączonym sygnałem dźwiękowym i brały udział w wyścigach samochodzikami napędzanymi za pomocą paneli fotowoltaicznych.Temat warsztatów bardzo zainteresował naszych uczniów, dzieci chętnie  włączały się dyskusję i z dużym zaangażowaniem testowały urządzenia zasilane energią odnawialną.

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • W piątek 27 października w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania Pani Dyrektor Urszuli Skiermunt, Pani Wicedyrektor Anny Szostek oraz przybyłych na tę uroczystość rodziców dzieci. Po krótkim wstępie odbyła się część artystyczna, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

            Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę a pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik, przypinkę z symbolem przedszkola oraz upominki zakupione przez rodziców.

            Wszystkim przedszkolakom życzymy samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie kolegów oraz ciekawych doświadczeń, zaś rodzicom gratulujemy wspaniałych dzieci. 

          • Pasowanie na czytelnika

          • W czwartek 26 października bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klasy I razem z wychowawczycznią panią Magdą Wołoszka. Pani Dyrektor - Urszula Skiermunt uroczyście pasowała dzieci na czytelników. Następnie nowi czytelnicy wysłuchali fragmentu baśni pt."Czterej muzykanci z Bremy" czytanej po polski przez panią Agatę Paudynę oraz fragmentu tej samej baśni czytanej po angielsku przez panią Magdalena Pietrasik. Pierwszoklasiści uczestniczyli również w zabawie związanej z poznanymi baśniami. Ich zadaniem było odgadnąć z jakiego utworu pochodzi rekwizyt prezentowany przez panią bibliotekarkę. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością baśni.