• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W piątek 17 listopada, jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Była to już XIII edycja tego wydarzenia.

            Matematycy uczący w klasach IV-VIII wytypowali zespoły złożone z wybranych uczniów kl. Va, Vb, VI, VII i VIII.

            Podczas przerw sprawdzano umiejętności bezbłędnego wykonywania działań. Najlepsi otrzymywali plakietki z napisem „Ekspert Tabliczki Mnożenia”.

            Odpowiedzialni za zorganizowanie tego dnia byli nauczyciele matematyki, a działania koordynowała pani Bożena Rucikowska.

             

                       

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada będziemy obchodzić Dzień Życzliwości. Tego dnia przede wszystkim uśmiechajmy się do ludzi! Bądźmy także uprzejmi i dobrzy dla napotkanych osób. Zróbmy coś miłego, porozmawiajmy z osobami, z którymi zwykle rozmawiamy niewiele. Podzielmy się swoją pozytywną energią i pokażmy, że życzliwość rzeczywiście ma moc!

            Zachęcamy całą społeczność szkolną do udziału w akcji pt. ,,Życzliwość? Podaj dalej!”. Od 15 do 20 listopada w szkole będzie uruchomiona poczta, dzięki której będzie można przekazać miłe i sympatyczne pozdrowienia, a przez to podnieść kogoś na duchu lub podziękować mu za to, że jest. Karteczki z pozdrowieniami dotrą do adresatów w Dzień Życzliwości. Ponadto 21 listopada w naszych strojach będzie dominował kolor żółty. Zachęcamy do aktywnego udziału w akcji !

            p. Magdalena Pietrasik, p. Aleksandra Rek, p. Agnieszka Szostek

          • Obchody Święta Niepodległości

          • ”Bądź dumny, że jesteś synem polskiej ziemi. Bądź dumny ze swoich przodków, ciesz się, że jest znów wielka i niepodległa, a ty możesz korzystać z tej wolności”.

            Takie słowa przekazali nam uczniowie klasy 8, podczas pięknego występu z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękne i głębokie teksty, przeplatane piosenkami i uzupełnione tańcem z flagami, dostarczyły uczniom i nauczycielom wielu wzruszeń. Cieszmy się, że żyjemy w pięknym i szczęśliwym kraju. Ta myśl niech nam towarzyszy, ale nie zaślepia, bo niepodległość nie jest nam dana na zawsze.

          • Europejski Tydzień Kodowania Code Week 2023

          • „Code Week”, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to społeczna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów - w 2022 r. zajęliśmy czwarte miejsce”. 

            (źródło:  https://www.gov.pl/web/koduj/codeweek)

            Kodowanie poprawia pamięć,  inspiruje  do  kreatywnego myślenia, działania, uczy rozwiązywania problemów, motywuje do działania i tym samym zwiększa  szanse młodego pokolenia na rozwój.

            W tym roku ponownie dołączyliśmy do grona organizatorów i uczestników z całej Europy. Oto przegląd niektórych aktywności.

            Klasa I

            Na lekcji zajęć komputerowych uczniowie kodowali wyrazy, a następnie całe zdania z wykorzystaniem klawiszy pozyskanych ze zużytych klawiatur.

            Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klasy I kolorowali obrazek według podanego kodu, następnie próbowali sami wykonać rysunek od odkodowania dla kolegi. Ostatnim zadaniem było zakodowanie siebie nawzajem poprzez kartkę papieru. 

             

            Klasa II

            W ramach zajęć komputerowych uczniowie klasy II odkodowywali  zwierzątko leśne  -  zgodnie z kodem nanosili na planszy kolory, tak aby uzyskać rysunek sowy. Najsprytniejsi otrzymali do wykonania kolejne zadanie - odwzorowywali rysunki na kratowanej planszy.

            Klasa III

            Na zajęciach języka polskiego uczniowie  pracowali na tablicy interaktywnej. Za pomocą kodu z figur geometrycznych odgadywali hasła z gramatyki.

            Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy V korzystając z podanego kodu, powtarzali poznane słownictwo.

            Zajęcia w ramach informatyki

            Czwartoklasiści odczytywali "zaszyfrowane" słowa, zdania, powiedzenia z wykorzystaniem diagramów literowych. Zadaniem uczniów klasy Va i Vb było odszyfrowanie rysunków zwierząt zakodowanych graficznie. Kolejnym krokiem było stworzenie własnego kodu graficznego dla kolegi, koleżanki. Najbardziej aktywni zakodowali w ten sposób własne obrazki. Starsi uczniowie z klasy VI przygotowali zestaw do kodowania wyrazów dla uczniów z klasy I. Do tego celu wykorzystali klawisze z uszkodzonych klawiatur. Cześć czasu poświęcili również na kodowanie "drogi klocka" w grze interaktywnej. Najbardziej doświadczeni w kodowaniu uczniowie klasy VII i VIII rozwiązywali zagadki  i zadania związane z kodowaniem oraz algorytmami w Wirtualnym Pokoju Zagadek. Siódmoklasiści mieli również okazję zapoznać się z podstawowymi znakami alfabetu Braille’a, którym posługują się osoby niewidome. Ich zadaniem było „odszyfrowanie”, a następnie zakodowanie komunikatów, które odczytywali inni uczniowie.  Nasze działanie było świetną okazją na uwrażliwienie uczniów na  trudności i potrzeby osób niepełnosprawnych.

            Kodowanie było również świetnym sposobem na utrwalanie działań na liczbach. Uczniowie klasy  VI podczas zajęć matematyki rozwiązywali przykłady z zastosowaniem własności działań na ułamkach i liczbach naturalnych, których wynik i były kodem do odszyfrowania obrazka.

             

            Dziękuję nauczycielom za zaangażowanie oraz podjęte działania. Zapraszamy do aktywności już za rok …

          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 8 listopada 2023 r. nasza społeczność szkolna świętowała kolejną edycję Gminnego Konkursu Ortograficznego "Dyktando 2023" , które odbyło się pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w Wodyniach.

             

            W konkursie zmierzyło się 18 zdolnych uczestników z różnych szkół gminy Wodynie. Oto wyniki:

            W kategorii klas 4-6 :

            miejsce I   - Aleksandra Pawlak - SP Wodynie

            miejsce II  - Filip Karpiński SP Ruda Wolińska

            miejsce III - Mikołaj Pietrzak SP Ruda Wolińska

            Wyróżnienia:

            Patrycja Żydak - SP Ruda Wolińska

            Gabriela Paszkowska-Majorowska - SP Wodynie

             

            W kategorii klas 7-8 :

            miejsce I   - Julia Obłoza- SP Wodynie

            miejsce II  - Aleksandra Majek - SP Seroczyn

            miejsce III - Małgorzata Gajowniczek SP Ruda Wolińska

            Wyróżnienie:

            Kinga Zielińska - SP Ruda Wolińska.

             

            Nasi laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz ZS w Wodyniach.

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!

          • Warsztaty ekologiczne

          • Dnia 7 listopada 2023 roku uczniowie klas 0-4 wzięli udział w programie edukacyjnym pt."Energia odnawialna". Dzieci poszerzyły swoją wiedzę w zakresie energii ekologicznej i sposobów jej oszczędzania. W pierwszej części spotkania dzieci zastanawiały się, czym jest energia, jak powstaje i do czego ją wykorzystujemy. Następnie starały się podzielić poznane źródła energii na odnawialne oraz te, które z czasem ulegają wyczerpaniu. Ponadto, wykonały samodzielnie trzy eksperymenty: zasilały lampkę za pomocą energii wiatrowej i słonecznej, przemieniały energię słoneczną w ruch wiatraka z załączonym sygnałem dźwiękowym i brały udział w wyścigach samochodzikami napędzanymi za pomocą paneli fotowoltaicznych.Temat warsztatów bardzo zainteresował naszych uczniów, dzieci chętnie  włączały się dyskusję i z dużym zaangażowaniem testowały urządzenia zasilane energią odnawialną.

          • W szkole w Wodyniach powstała sala integracji sensorycznej!

          • W szkole w Wodyniach powstała sala integracji sensorycznej!

            Gmina Wodynie, a za jej pośrednictwem Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Wodyniach jest jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 20 tys. złotych w naszej szkole powstała sala integracji sensorycznej dla uczniów, w której dzieci mogą być w niej poddawane specjalistycznej terapii. Zajęcia odbywają się w niej w formie naukowej zabawy w specjalnie przygotowanej przestrzeni.

            „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą infrastrukturę. Celem programu jest wsparcie projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę.

            W pięciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 800 grantów o łącznej wartości 16 mln złotych. Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych https://www.wzmocnijotoczenie.pl, https://www.energetycznykompas.pl.

          • Podziękowanie

          • 26 października 2023 r., podczas uroczystego apelu, cała społeczność szkolna pożegnała: P. Elżbietę Pietrykę - nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej oraz P. Stanislawę Dziugieł - pracownika obsługi, które po wielu latach pracy w naszej szkole przeszły na emeryturę. Pani Dyrektor Urszula Skiermunt podziękowała P. Elżbiecie Pietryce za serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń absolwentów. Pani Elżbieta pracowała w naszej szkole od 1994 r. Wielu absolwentów naszej szkoły rozpoczynało naukę pod jej opieką, ucząc się obowiązkowości, solidności, pewności siebie i przyjaznych relacji z rówieśnikami. Pani Stanisławie Dziugieł Pani Dyrektor podziękowała za tworzenie miłej atmosfery, oddanie, sumienność i lojalność. Obu Paniom życzyła delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich marzeń i pasji. Do życzeń przyłączyli się również przedstawiciele Grona Pedagogicznego, Pracownicy Obsługi i Administracji, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • W piątek 27 października w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania Pani Dyrektor Urszuli Skiermunt, Pani Wicedyrektor Anny Szostek oraz przybyłych na tę uroczystość rodziców dzieci. Po krótkim wstępie odbyła się część artystyczna, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

            Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę a pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik, przypinkę z symbolem przedszkola oraz upominki zakupione przez rodziców.

            Wszystkim przedszkolakom życzymy samych pogodnych i przyjemnych chwil w gronie kolegów oraz ciekawych doświadczeń, zaś rodzicom gratulujemy wspaniałych dzieci. 

          • Pasowanie na czytelnika

          • W czwartek 26 października bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klasy I razem z wychowawczycznią panią Magdą Wołoszka. Pani Dyrektor - Urszula Skiermunt uroczyście pasowała dzieci na czytelników. Następnie nowi czytelnicy wysłuchali fragmentu baśni pt."Czterej muzykanci z Bremy" czytanej po polski przez panią Agatę Paudynę oraz fragmentu tej samej baśni czytanej po angielsku przez panią Magdalena Pietrasik. Pierwszoklasiści uczestniczyli również w zabawie związanej z poznanymi baśniami. Ich zadaniem było odgadnąć z jakiego utworu pochodzi rekwizyt prezentowany przez panią bibliotekarkę. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością baśni.

          • Spotkanie z panem Wiesławem Drabikiem

          • Dnia 26.10.2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorem bajek dla dzieci panem Wiesławem Drabik, które zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wodyniach. Najmłodsi uczniowie wysłuchali wierszyków oraz fragmentów książek autorstwa naszego gościa, poznali ciekawostki dotyczące pracy pisarza bajek dla dzieci. Z dużym zaangażowaniem brali udział w dyskusji i odpowiadali na zadawane przez niego  pytania, otrzymując w nagrodę drobne upominki a nawet książki. Na zakończenie spotkania, dzieci mogły kupić sobie książeczki, które pan Wiesław Drabik przywiózł ze sobą, a także otrzymać od niego autograf. Chętnych było bardzo wielu.

             

          • Pasowanie na ucznia

          • W środę 25 października w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość – pasowanie na ucznia. 15 uczniów klasy pierwszej przedstawiło program artystyczny, do którego przygotowywała ich wychowawczyni klasy - Pani Magda Wołoszka. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne a także taneczne.

            Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania, następnie Pani Urszula Skiermunt dokonała aktu pasowania dotykając dużym ołówkiem ramienia każdego z dzieci. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej. Ukoronowaniem pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez Panią Dyrektor i medali przez Panią Wicedyrektor. W tym ważnym dniu serdeczne życzenia złożył pierwszoklasistom także Wójt Gminy Wodynie - Pan Wojciech Klepacki, ktory podarował dzieciom globusy, a przewodnicząca Rady Rodziców Pani Marta Marchel- słodkie upominki. Obecny proboszcz naszej parafii poświęcił plecaki uczniom i wspólnie się z nimi pomodlił. Na uroczystości obecni byli również uczniowie klas 2 i 3, grupy przedszkolne wraz z wychowawcami oraz rodzice pierwszoklasistów.

            Życzymy pierwszakom sukcesów w szkole i radości ze zdobywanej wiedzy.

          • Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

          • We wtorek 24 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza biblioteka została odświętnie udekorowana. W przygotowania do święta z zaangażowaniem włączyli się uczniowie. Młodsze dzieci wykonały karty z życzeniami dla biblioteki, uczniowie z klasy IV i klas V przygotowali plakaty zachęcające do czytania książek. Tego dnia, na czytelników odwiedzających bibliotekę, czekała słodka niespodzianka - cukierek z aforyzmem. Panie bibliotekarki - Ewa Osiak i Agata Paudyna, przeprowadziły lekcje biblioteczne, w których uczestniczyli uczniowie klas: ll, lll i VII. Bibliotekę szkolną odwiedziło aż 136 czytelników.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W piątek 13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa IV zaprezentowała inscenizację pt. "Z nauką przez wieki". Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Urszula Skiermunt i złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Serdeczne życzenia przekazały również Panie z Rady Rodziców oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość zakończyło wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły licznemu gronu nauczycieli.

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • Dnia 13 października mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Tomasza Sobanię. Ten inspirujący młody człowiek z pasją opowiadał o tym, jak w jego życiu zrodziła się potrzeba biegania oraz jakie wyzwania napotkał, realizując swoje biegowe plany. Podkreślał znaczenie wyznaczania sobie celów życiowych i determinacji w ich realizacji, a także mówił o tym, jak ważne jest, aby nie bać się ryzyka i umieć pokonywać własne słabości. Uczniowie z zapartym tchem słuchali relacji z jego biegowych wypraw, między innymi z Zakopanego do Gdyni, z Krakowa do Rzymu, czy nawet do Barcelony. Tomasz dzielił się również przeżyciami ze spotkania z papieżem Franciszkiem i Robertem Lewandowskim. Było to niezwykle budujące i motywujące spotkanie, które na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października od 1992 roku. Został zapoczątkowany jako coroczna działalność Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

            Tegoroczne hasło obchodów podkreśla, że zdrowie psychiczne jest podstawowym prawem człowieka dla wszystkich ludzi. Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, prawo do dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz prawo do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.

          • Dzień Głośnego Czytania

          • W piątek 29 września nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły bibliotekę szkolną i wysłuchały historii Jadzi Pętelki, która wybierała się na spacer. Uczniowie klas I-III czytali książki pt."Staś Pętelka", "Wszystko zaczyna się od marzeń" oraz wiersze Jana Brzechwy. Klasy IV-VIII na lekcji języka polskiego czytały fragmenty wybranych utworów. Klasa IV wysłuchała "Robinsona Crusoe" oraz autorskiego utworu jednej z uczennic, klasa Va - "Pajączka na rowerze", klasa Vb - "Katarynki", klasa VI - "Robinsona Crusoe", natomiast klasa VII "Syzyfowych prac".